Keňa – země známa svou pestrostí a rozmanitostí. Někteří ji nazývají kolébkou života. Tento titul si zasloužila díky nálezům jedněch z nejstarších pozůstatků lidí a jejich přímých předků z pliocénu a pleistocénu, například Australopitecus, Homo habilis či Homo erectus.

Káva z Keni je známá svou vysokou kvalitou, o které se obecně hovoří jako o jedné z nejlepších na světě.

Dodnes je možné v této zemi potkat zástupce ze známého kmene Masajů, jejichž tradice a životní styl se po staletí nezměnily. Geografie Keni je rovněž velmi pestrá. U pobřeží na východě země se rozprostírá rozsáhlá nížina. Na zbytku území se nacházejí náhorní plošiny a lávová pohoří s nejvyšší horou Mount Kenya (5 199 m n. m.), po které je pojmenovaná i celá země. Právě tyto vysokohorské podmínky v kombinaci s polohou kolem rovníku jsou ideální pro pěstování kávy, která má v Keni dlouholetou tradici.

Káva z Keni je známá svou vysokou kvalitou, o které se obecně hovoří jako o jedné z nejlepších na světě. Mezi kávovými gurmány je známá bohatým tělem, dobrým aroma, správnou aciditou a příjemnou ovocnou chutí.

„K této kávě jsme se skrz našeho dodavatele dostali napřímo, což je raritou. To z toho důvodů, protože v Keni funguje státní společnost, která skupuje celou státní úrodu a prodává na aukcích. Nám padl do oka projekt 8 farmářů – The Slopes of 8 z oblasti pojmenované po sopce Kirinyaga,“ říká hlavní pražič Pavel.

Původ kávy a The Slopes of 8

Úzkou spolupráci s pěstiteli kávy velmi rádi podporujeme, začalo to již v Nikaraguji, kterou jsme osobně navštívili už mnohokrát. A vždy, když se naskytne možnost úzké spolupráce a podpory farmářů napřímo, neváháme. Touto spoluprací můžeme podpořit konkrétní výrobce tím, že mají větší možnosti a kontrolu nad vlastní půdou, produkcí a potažmo i majetkem.

Anthony obhospodařuje na své plantáži v Inoi celkem 2 100 kávových keříků. To mu zabezpečuje každoroční úrodu v rozmezí 10 000 až 12 000 kg kávových třešní.

The Slopes of 8, tedy „Osm svahů“ je projekt osmi farmářů, kteří sousedí v kopcích krásné krajiny Kirinyaga. Tyto kávy jsou zpracovány podle tradiční keňské metody, a sice 24 hodinové fermentace, praní a konečného namáčení.

Zástupci sedmi kávových plantáží ze skupiny The Slopes of 8

Přinášíme vám unikátní možnost seznámit se s producenty a farmáři The Slopes of 8:

  • Na svahu Samuga v místě zvaném Mutira vlastní Stephen Munene svou kávovou plantáž. Stephen je z celé skupiny nejstarší. Má již 72 let, je ženatý a má osmičlennou rodinou. V roce 1 964, tedy již před více než 50 lety, začal hospodařit s kávou a čajem na 5 akrech své půdy.
  • Charles Mwenje, který působí na svahu známém pod názvem Njirungi, začal vysazovat kávu v roce 2 000.  Charles má 61 let a je otcem čtyř dětí.
  • Na kopci Kabaru působí majitel Benson Mithano. Benson má 70 let, je ženatý a má šest dětí. Celá jeho rodina se podílí na pěstování a zpracování kávy v místě, které se nazývá Kanyekiini
  • Čtvrtým svahem v pořadí je Kabumbu. Ten vlastní bratrská dvojice Joseph a Stanley Karaba, kteří společně založili rodinný podnik. Joseph má 59 let a je předsedou celé skupiny The Slopes of 8. Joseph je nyní v důchodu a plně se věnuje svému kávovému koníčku. Jejich společný příběh začal tím, že zdědili se svým bratrem 1 000 kávovníků, které před lety zasadili a tím i započali svůj rodinný příběh.
  • Na svahu Kimbo v místě Inoi působí majitel Anthony Njiraini.  Anthony se na rodil před 60 lety, je ženatý a má čtyři děti. Anthony obhospodařuje na své plantáži v Inoi celkem 2 100 kávových keříků. To mu zabezpečuje každoroční úrodu v rozmezí 10 000 až 12 000 kg kávových třešní.
  • Majitel Harry Gachoki, který obhospodařuje svou plantáž na svahu Rugongo, má bohaté zkušenosti se zemědělstvím a potřebným zavlažováním. Svými zkušenostmi, které nabyl mimo jiné i na ministerstvu vody a zavlažování, přispívá k dobrým zemědělským praktikám na svojí i okolních plantážích. Harry má tři děti. Plantáž založil již v roce 1 989, kdy zasadil 2 000 kávových keříků.
  • Druhý rodinný podnik ze skupiny The Slopes of 8 působí na svahu jménem Gichangi. Čtyři Bratři Charles, David, Stanley a Julius vlastní dvě farmy s celkem 8,5 akry. První kávovníky zasadil jejich otec Stephen již v roce 1 955.
  • Na svahu Kakumutho působí Jane Muthike, která byla jmenována tajemníkem skupiny The Slopes of 8. Vlastní 10 akrů kávovníků a každoročně produkuje v průměru 40 000 kg kávových třešní.

Jane Muthike, tajemník skupiny The Slopes of 8