Tuto kávu nám do Brna dopravily holky Tereza a Karolína z Chicas Industry, která dodává kávu z Brazílie a Kolumbie. Holky se ve světě výběrové kávy pohybují už několik let a – jak říkají – svět kávy je hrozně baví. Chicas Industry založily s myšlenkou propojení farmářů z Kolumbie a Brazílie s pražiči kávy v Evropě.

Příběh této kávy začal v lednu 2020, kdy byla Tereza ještě v Kolumbii a společně s jednou kavárnou v Medellínu se pustila do pořádání cuppingu pro veřejnost. Tam se seznámila s Walterem Tabordou a Jaimem Blandonem, kteří reprezentují 1000montañas. Zastupují 9 farem a úzce spolupracují s dalšími deseti, všemi z okolí vesnice Titiribí v regionu Antioquia. Nabídli Tereze spolupráci, a tak se Chicas Industry staly jejich partnery v Evropě.

POPIS KÁVY A ZPRACOVÁNÍ

Tato káva je zpracována suchou (naturální) metodou. Hodí se především na filtrované způsoby přípravy, na kterých nabídne sladké chutě višní, nektarinek a perníku.

„Kolumbie Titiribí má díky vysoké nadmořské výšce, a to až 1950 m, tvrdé zrno. Proto jsem ji pražil na světlejší odstín, abych zvýraznil její ovocné chutě a aciditu. Proto bych ji doporučil připravovat spíše na filtr,“ říká náš pražič Petr.

CO O KÁVĚ ŘÍKÁ HEADBARISTA

„Kolumbii Titiribí jsme už mohli ochutnat od několika pražíren. My jsme tuto neuvěřitelně sladkou kávu vymazlili do osvěžujícího, lehkého filtru, který voní po višních a koření a chutí se blíží svěžím nektarinkám, říká headbarista Vašek.

FARMÁŘI, KTEŘÍ KÁVU VYPĚSTOVALI

Tuto kávu vypěstovali čtyři farmáři. Původní myšlenkou holek z Chicas bylo mít každou kávu zvlášť, ale někde v komunikaci nastal zkrat, a tak je Colombia Titiribí skvělým, neočekávaným blendem z několika farem.

 

Farmáři Fabiál Antonio Taborda a Walter Taborda
Otec a syn, jejichž farma se nachází v nadmořské výšce 1760 m. Pěstují odrůdy Castillo a Red Bourbon. Jsou rodinou, která kávu pěstuje už sto let, ale teprve 4 roky zpět začali pěstovat výběrovou kávu. Důvodem byla lepší možnost zhodnotit svůj produkt, zvýšit příjmy a zlepšit kvalitu života pro rodinu a spolupracovníky. Výběrová káva se, jak říkají, pro ně stala cestou k dosažení jejich snů.

Farmář Jaime Blandón
Pan Blandón získal farmu před 28 lety. V té době cestoval jeho bratr jako kněz po oblasti kolem vesnice Titiribí jako misionář. Pan Jaime s rodinou jej často navštěvovali a zamilovali se do místní přírody. Jaime se i přesto, že celý život choval dobytek, rozhodl koupit kávovou farmu. Nedávno šel pan Blandón do důchodu, konečně také ochutnal vlastní kávu a začal se zajímat o kávu výběrovou. Od té chvíle je expertem na svou kávu, denně ji ochutnává a snaží se zlepšovat její kvalitu.

 

Farmář Elkin Arcilla
Pan Elkin Arcilla spolupracuje s 1000montañas od samého začátku. Jeho farma leží ve výšce 1950 m a pěstují se na ní hned několik odrůd, například Castillo, Caturra nebo Typica. Do projektu Chicas Industry naskočil za jízdy. Holky totiž původně chtěly kávu koupit od farmářky paní Ines, ta ale bohužel svou úrodu přesušila (ta se nakonec prodala za velmi dobrou cenu přímo v Kolumbii). Když tedy kávu od paní Ines Chicas Industry nemohly koupit, Elkin Arcilla nabídl svou kávu. A tak ji můžete ve skvělé Colombia Titiribí pít taky.

OCHUTNEJTE JINÉ KÁVY

Tato káva patří do edice LIMITED EDITION. Vyzkoušejte další kávy z této edice, které nabízí širokou škálu chutí a vůní z celého světa.

ochutnejte podobné kávy