Honduras leží uprostřed Střední Ameriky. Severní hranici omývají vody Karibského moře, další hranice tvoří na jihovýchodě Nicaragua, na západě Guatemala, na jihozápadě El Salvador a část jižní hranice tvoří pobřeží Pacifiku – záliv Fonseca. Obyvatelstvo je velmi různorodé. Žije zde osm domorodých skupin se svými zvyky, tradicemi a kulturou. Kromě jedné skupiny všechny skupiny hovoří svým jazykem. Z geografického hlediska má Honduras nejvíce členitý povrch v celé Střední Americe. Je lesnicko-zemědělskou zemí, která vyváží dřevo, květiny, doutníky, cukr, melouny, krevety a pro nás nejzajímavější – kávu.
Nejstarší zaznamenané kávové plantáže v Hondurasu pocházejí již z počátku 19. století, kdy byla káva z nich poprvé dovezena z Karibiku, v té době ještě s tehdejším španělským vlastnictvím. Káva byla druhou nejexportovanější komoditou, hned po banánech.
Kávy pěstované v Hondurasu, mají ve všeobecnosti chuťové parametry, které se opisují jako plné, sladké a jemné, doprovázenou příjemnou hořkou chutí. Honduraská káva se v minulosti používala jen jako přísada do směsí, ale v dnešní době naplno ukazuje své kvality. Výběrová káva z Hondurasu se umísťuje na vrchních příčkách světových žebříčků a je velmi často vyhledávána.
Historie kávy z Hondurasu
Nejstarší zaznamenané kávové plantáže v Hondurasu pocházejí již z počátku 19. století, kdy byla káva z nich poprvé dovezena z Karibiku, v té době ještě s tehdejším španělským vlastnictvím. Káva byla druhou nejexportovanější komoditou, hned po banánech. Začátkem roku 2000 se kávový průmysl postavil na své nohy a je považován za primární hotovostní plodinu spolu s banány.
Kávové plantáže jsou vlastněny a provozovány obrovským počtem nezávislých farmářů. Nedávné odhady uvádějí přibližně 110 000 zemědělců. Tyto farmy na druhou stranu nabízí zhruba milion pracovních míst během sezóny sklizně a zpracování kávy (od listopadu do března).