Honduras je malá země, je ale mocným producentem kávy. Může se chlubit největší produkcí kávy na jednoho obyvatele na světě. Počínaje rokem 2017 se začal umisťovat na třetím místě v celosvětové produkci arabiky, o tuto příčku soutěží s Etiopií. Ta je pro srovnání desetkrát větší než je Honduras.

POPIS KÁVY A ZPRACOVÁNÍ

Tato káva je směsí mnoha odrůd kávovníku, která vytváří příjemný a čistý oříškově-čokoládový šálek. Spadá do kategorie SHG (Strictly High Grown), což znamená, že je pěstována ve výšce minimálně 1200 metrů nad mořem. Vyšší nadmořská výška a s ní spojené nižší teploty jsou příčinou pomalejšího dozrávání, během kterého se lépe rozvíjí chuťové vlastnosti zrn.

Honduras Cadexsa nabízí hořkosladké chutě čokolády a mandlí. Hodí se především na přípravu espressa.

SLOVO PRAŽIČE

„Tuto kávu pražíme tmavěji, k uspokojení chuťových buněk tradičnějších konzumentů kávy. 🙂 Pražící profil je tedy časově delší. Káva takto na espressu vychází dokonale sladce, plně a bez acidity s chuťovými tóny hořké čokolády a mandlí, říká královna pražení Kamila.

SPOLEČNOST CADEXSA

Společnost CADEXSA byla založená Hilariem Acostou, který kávu začal pěstovat v padesátých letech. Nyní, o tři generace později, vlastní jeho rodina tři farmy, mokrý a suchý mlýn na kávu a exportní společnost Cafe de Exportation SA (odtud zkratka CADEXSA).

K této společnosti patří i nezisková organizace „Bean of Life“ (neboli zrno života), která pomáhá rodinám pěstujícím kávu s přístupem ke vzdělání či zdravotní péči. Dodává nové sazenice kávovníků, pořádá kurzy správné výživy a vybavuje školy počítači a psacími potřebami.

HONDURAS A KÁVA

Honduras má všechny předpoklady pro to, aby se stal předním výrobcem výběrové kávy. Země má ideální přírodní podmínky pro pěstování, bohaté a úrodné půdy, vysokou nadmořskou výšku a řadu různých mikroklimat odpovědných za různorodé chutě.

0d počátku tohoto tisíciletí se průmysl začal soustředit na kvalitu, a to vylepšováním infrastruktury a techniky (lepší mechanické sušičky, centralizované zpracovatelské stanice, více a více solárních sušiček), organizací školení zaměřených na kvalitu a zvětšení množství certifikovaných káv. Možná i proto byla v roce 2017 zaplacena vůbec nejvyšší cena za kávu oceněnou Cup of Excellence právě z Hondurasu. Její cena činila přes 56 dolarů za kilo.

OCHUTNEJTE JINÉ KÁVY

Tato káva patří do edice LIMITED EDITION. Vyzkoušejte další kávy z této edice, které nabízí širokou škálu chutí a vůní z celého světa.

ochutnejte podobné kávy