NICARAGUA: JAK JSME SE VYDALI NA KÁVOVOU EXPEDICI

NICARAGUA: JAK JSME SE VYDALI NA KÁVOVOU EXPEDICI

 

Určitě souhlasíte, že každou zemi můžeme popsat svým originálním přirovnáním. Například, když se řekne země vycházejícího slunce, je patrné, že se jedná o Japonsko. Nikaragua by se dala tímto způsobem popsat ne jedním přirovnáním. Je to země dvou oceánů, země sopek, země sladkovodních žraloků… Ale pro nás, je to hlavně země vynikající kávy.

A proto jsme do Nikaragui podnikli již několik expedic za kávou, našimi přáteli a touto až neuvěřitelné krásnou přírodou. Zároveň se nám podařilo přivést pár pytlů kávy, které budeme postupně pražit a doplňovat tak příběhy z cest za kávou po Nikaragui ležící ve Střední Americe. Zemi, kde vznikl celý příběh MOTMOT. Vychutnávejte toto dobrodružství s námi.

NICARAGUA: JAK JSME SE VYDALI NA KÁVOVOU EXPEDICI
NICARAGUA: JAK JSME SE VYDALI NA KÁVOVOU EXPEDICI

 

Zápisky z cest za kávou (vol. I)

Psal se rok 2014, kdy jsme do Nikaragui zavítali poprvé během našich studií na vysoké škole. Kromě naplánované pracovní náplně jsme cestovali a poznávali krásy Nikaragui. Jeden z výletů směřoval do chladné horské oblasti na severu krajiny mezi okresy Jinotega a Matagalpa, kde se nachází původní kávová plantáž Selva Negra. Je to úchvatné místo, kde se nad plantáží kávy nachází historická usedlost s jezerem a stálezelený prales. Právě zde nás poprvé napadla myšlenka tuto pronikavou chuť poctivě pěstované a zpracované kávy dovézt k nám domů. Při exkurzi na kávové plantáži v Selva Negra nás profesionálové zasvětili do tajů kávového světa, který nás okamžitě nadchl. Právě zde se začal psát příběh jménem MOTMOT. Příběh, který začal u šálku dobré kávy na plantáži v Selva Negra a dále pokračuje v Brně.

 

 

NICARAGUA: JAK JSME SE VYDALI NA KÁVOVOU EXPEDICI

 

Na fotografii je spolu s Petrem & Peterem paní Mausi Kühl, zakladatelka a majitelka plantáže Selva Negra.

K plantáži a hlavně kávě ze Selva Negra se v našich zápiscích z cest ještě později vrátíme.

Ale teď pokračujme v příběhu za Luisem Cuadrou, malopěstitelem kávy, od kterého jsme dovezli vůbec naší první kávu z Nikaragui. Další cesty a výlety, které jsme realizovali už i na vlastní pěst, měli za cíl poznat a najít další plantáže, pěstitelé a obchodníky s kávou. Jeden z takových pěstitelů je Luis, který se stal našim dobrým přítelem.

 

NICARAGUA: JAK JSME SE VYDALI NA KÁVOVOU EXPEDICI

 

Luis se stará o své vlastní plantáže kávy, zároveň má v nedalekém městečku Jinotepe místní malou pražírnu Café Puro a zná se v okolí Triángulo de Oro snad se všemi tradičními pěstiteli kávy. Luisova produkce kávy je malá, pouze pár desítek pytlů ročně. Ale i přesto se nám podařilo jej přemluvit, aby nám část své ručně opečovávané a sbírané kávy prodal. Tak, abychom mohli jeho kávu představit i u nás doma.
Luisová káva je unikátní nejen tím, že ji nikde jinde na světe nenaleznete, ale také oblastí, kde se pěstuje. Takzvaný Triángulo de Oro, neboli Zlatý trojúhelník.

 

Triángulo de Oro, kolébka nikaraguiské kávy.

Carazo bylo založeno jako nový okres v roce 1891, dříve, než bylo součástí okresu Oriente. Jméno dostalo po prezidentovi Evarista Caraza. Podle básníka Carlosa Alemana Ocampa, který byl domorodcem tohoto místa, byl okres Oriente v minulosti znám jako Manguesa nebo země Mangues.

Okres Jinotepe je považována za kolébku kávy v Nikaragui, protože je to oblast, kde jsou záznamy o aktivních kávových farmách z období bezprostředně po získání nezávislosti Španělska.

Carazo se nachází v oblasti Pacifiku a je jedním z nejvíce osídlených okresů země. Kávové plantáže leží na náhorní plošině s průměrnou výškou 600 metrů nad mořem, s průměrnými srážky 1 600 mm.
Jeho nízká oblast hraničí s Tichým oceánem a nachází se zde 3 nejvýznamnější kávou proslavené okresy – Jinotepe, Diriamba a San Marcos. Tyto tři města tvoří oblast známou jako „Triangulo de Oro“, což v překladu znamená Zlatý trojúhelník. Okres Jinotepe je považována za kolébku kávy v Nikaragui, protože je to oblast, kde jsou záznamy o aktivních kávových farmách z období bezprostředně po získání nezávislosti Španělska. Velkým specifikem této oblasti je právě kombinace relativně nízké nadmořské výšky a vysokého ročního úhrnu srážek, který je pro pěstování kávy důležitý. Tuto mikroklimatickou anomálii způsobuje vulkán Masaya, který je jedním z nejaktívnějších sopek v Nikaraguy s 11 km širokým vyústěním. Kombinací těchto přírodních podmínek spolu s pečlivostí a pracovitostí místních obyvatel má za výsledek příjemnou kávu, která je situovaná do plných hořkých chutí, příjemným aroma a krásnou čokoládovou příchutí.

 

MOTMOT pomáhá 

Do oblasti Zlatého trojúhelníku se při cestách do Nikaragui vždy vracíme. Jedním z míst, které pravidelně navštěvujeme je i místní škola poblíž města Paso Real. I když se to na první pohled nemusí zdát, doopravdy se jedná o školu, kde v jediné místnosti (třídě) probíhá výuka dětí předškolního věku až věku zhruba do 14 let. Výuka všech dětí však probíhá současně ve stejný časový okamžik. Tedy stejnou látku poslouchají všechny děti různého věku. Když je látka moc složitá, malé děti ji nerozumí. Naopak starší děti, kteří danou výuku již zvládají, pomáhají těm mladším. Případně si s nimi hrají. Do této školy se vždy velmi rádi vracíme, děti jsou vždy plné energie a úsměvů.

Děti nám na cestu zpět připravili také jedno milé překvapení. Obdarovali nás celkem třemi obrazy, na které obtiskly své ruce. Jednu z těchto vzpomínek naleznete i přímo v pražírně kávy MOTMOT.

 

NICARAGUA: JAK JSME SE VYDALI NA KÁVOVOU EXPEDICI
NICARAGUA: JAK JSME SE VYDALI NA KÁVOVOU EXPEDICI

 

Při nedávné cestě do Nikaragui jsme se rozhodli, že školu, potažmo děti rozveselíme a malinko podpoříme. Při další cestě za kávou jsme do letadla s sebou přibrali celý kufr radostí – švihadla, míče, plastelínu, omalovánky, pexesa, trika, barvičky a mj. taky menší obnos peněz sloužící pro zakoupení knížek a školních pomůcek přímo v Nikaragui. V průběhu cestování se nám podařilo zastavit se a strávit s dětmi ve škole jedno úžasné odpoledne plné smíchu, radosti a úsměvů.


Děti nám na cestu zpět připravili také jedno milé překvapení. Obdarovali nás celkem třemi obrazy, na které obtiskly své ruce. Jednu z těchto vzpomínek naleznete i přímo v pražírně kávy MOTMOT na ulici Skácelova 34 v Brně, která má své čestné místo u „Nikaragujského koutku“.