Sumatra, šestý největší ostrov na světě, se nachází v západní části souostroví Velké Sundy a je součástí Indonésie.  Její rozloha čítá téměř půl milionu kilometrů a prostředek země protíná rovník. Vnitrozemí ostrova je převážně na západě hornaté a jeho značná část je pokryta deštnými pralesy. Právě z tohoto pro kávovník příznivého prostředí pochází naše nová káva.

„Vysočina Gayo se vyznačuje velice příznivými podmínkami pro pěstování kávy. Půda je zde vulkanického původu a nedaleké jezero poskytuje dostatek vody pro zavlažování půdy, celkové mikroklima se může pyšnit vysokou vlhkostí. Kávovníky se zde pěstují v nadmořské výšce od 1 100 do 1 500 metrů nad mořem.“

Indonéské kávy se vyznačují bohatým a sladký tělem, díky místním tradičním odrůdám a typickým způsobem zpracování. Zpracování „Giling Basah“, které v doslovném překladu znamená „mokré mletí“, bývá někdy zmatečně také označovaný jako polopromytý, polosuchý nebo loupaný zamokra. Tento způsob zpracování používá většina malých producentů kávy na Sumatře.

Vlhkost hraje hlavní roli

Zralá kávová třešeň je po sběru mechanicky zbavena vrchní vrstvy slupky v loupačkách typických pro tuto oblast. Kávová zrna, která jsou stále obalena dužinou, pak přes noc odpočívájí. Poté je dužina odstraněna ručním promýváním ve vodě a zrna následně schnou v pergamenovém obalu. Takto zpracovaná zelená káva obsahuje asi 30% – 35% vlhkosti. Pergamenu jsou kávová zrna zbavena v tomto polo-vlhkém stádiu procesu, což jim propůjčuje charakteristickou zelenou barvu. Nakonec schne káva na slunci, dokud se vlhkost v zrnkách nesníží na 12 – 13%.

Sumaterská káva, kterou vám nabízíme, vyrostla v oblasti Gayo, na severozápadě ostrova. Farmářské družstvo má 1 235 členů a dohromady obhospodařuje na 1300 hektarů kávových plantáží. Typickými odrůdami, které zde rostou vedle sebe a divoce se kříží, jsou Tim Tim, Ateng, Typica a kultivar vypěstovaný v Indii Linie S795. Přírodní kříženci a odnože nejstarší kávové odrůdy Typicy, které vznikli právě v Indonésii, propůjčují místní kávě citrusové tóny a květinové aroma.

„Tato metoda zpracování zanechá kávě typickou sladkost, redukuje aciditu a propůjčuje její chuti plné tělo. Proto kávu ze Sumatry pražím spíše do tmavších odstínů, kde navíc vynikne i příjemná hořko čokoládová dochuť,“ popsal naši novinku pražič Pavel